Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Co ile zmieniać pościel?

Co ile zmieniać pościel?

Jak często zmieniać pościel, aby sen był komfortowy?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, jakie są Twoje nawyki higieniczne przed pójściem spać, jak mocno się pocisz, oraz jaki jest Twój stan zdrowia. Przyjmuje się, że komfortowy sen jest wtedy, gdy poszewki są czyste i pachnące świeżością. Ten stan trwa od 4 dni do około tygodnia, potem warto je zmienić na czyste.

Czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli?

Twoja skóra stale ma kontakt z pościelą podczas snu, nawet gdy jesteś w piżamie. Pozostawiasz więc na niej fragmenty swojego naskórka oraz pocisz się. To tworzy doskonałe środowisko do rozwoju dla bakterii i roztoczy, a nawet grzybów. Pościel jest zatem pełna drobnoustrojów, a także alergenów – głównie kurzu czy zwierzęcej sierści, jeśli masz psy lub koty w domu. Spanie w niej może prowadzić do stanów zapalnych skóry czy alergii i podrażnień.

Kiedy zmieniać pościel codziennie?

Nawyk codziennego wyrzucania poszewek do prania powinny mieć osoby, które:

  • cierpią na alergie skórne,
  • z powodów zdrowotnych obficie się pocą,
  • śpią w łóżku ze zwierzętami domowymi,
  • biorą prysznic dopiero po przebudzeniu, a nie przed snem.

Jak często zmieniać pościel zimą, a jak latem?

W upalne lato, zwłaszcza gdy śpi się nago lub prawie nago, można też dużo bardziej się pocić, co sprawia, że pościel staje się dużo mniej higieniczna. W takiej sytuacji warto rozważyć jej wymianę co 2-3 dzień. Z kolei zimą można robić to rzadziej – śpi się wtedy często w piżamie i mniej się poci, dlatego wystarczy robić to raz na tydzień, a nawet dwa tygodnie.

Co kryje się w Twojej pościeli? Rola roztoczy, a rzadka zmiana pościeli

Podwyższona wilgotność, gdy ciało się poci i wydziela się duża ilość ciepła to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy. To mikroskopijne pajęczaki żywiące się ludzkim naskórkiem pozostawionym we włóknach tkanin na prześcieradłach, kołdrach czy poduszkach. Ich odchody oraz pozostawione odnóża wywołują katar, duszności, kaszel, mogą wpływać na rozwój alergii czy astmy, a także atopowego zapalenia skóry. W takich warunkach mogą się także pojawić  gatunki grzybów oraz alergeny, głównie pochodzące z sierści zwierząt. To kolejny powód, aby częsta zmiana pościeli i posiadanie przynajmniej kilku jej kompletów było absolutnym must have w każdym domu. 

Częsta zmiana pościeli a pranie

Aby dokładnie pozbyć się z zakamarków włókien wszelkich roztoczy, alergenów, bakterii, sierści czy grzybów, należy przeprowadzać pranie pościeli w odpowiedni sposób. Warto robić to w temperaturze 40-60 stopni, która dobrze radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami, roztoczami i drobnoustrojami. Alergicy powinni wybierać gatunki pościeli, które można prać często i w wysokich temperaturach bez narażania ich nadruków, naszyć, wytłoczeń na szwank. Same poszewki i prześcieradła należy zmieniać co kilka dni, jednak nie zapominajmy również o kołdrach, poduszkach i kocach – one wymagają odświeżenia co około 3 miesiące. W przypadku alergików, warto unikać stosowania płynów zmiękczających do tkanin – lepszym wyborem będzie sam proszek lub płyn do prania. Stosując te proste zasady z pewnością uda Ci się utrzymać w swoim domu odpowiednio komfortowe warunki snu i zapobiec przykrym dolegliwościom skórnym! Dowiedz się więcej z innego naszego artykułu w którym szczegółowo opisujemy jak prać pościel!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT 24/7 ) już od 222,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium