Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jak prać koc, aby był miękki i przyjemny w dotyku?

Nie da się ukryć - niektóre koce po niedopasowanym praniu mechacą się i tracą swoją miękkość. Jeśli nasz koc wymaga czyszczenia, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić oznaczenia na metce od producenta. Sposób prania, tj. temperatura czy dobór detergentu zależy bowiem od materiału, z którego wykonany jest koc. Jak więc prać koc, aby zachować jego pierwotną miękkość? Sprawdźmy.

Ręczne pranie koca

koc włochacz

Niektóre koce wymagają prania ręcznego. Zwykle wykonane są one z delikatnych materiałów, których włókna szybko się niszczą pod wpływem wysokiej temperatury. Takie ręczne pranie koca jest bezpieczne i wydłuża okres jego użytkowania. Dodatkowo sprawia, że koc pozostanie miękki i miły w dotyku.

Jednocześnie pamiętajmy, że w przypadku ręcznego prania również trzeba uważać. Nie polecamy korzystania z klasycznego proszku do prania. Może on wnikać w strukturę włókien i niszczyć je. Dużo lepszym sposobem będzie skorzystanie z płynu do prania oraz zastosowanie środka zmiękczającego. Warto dodać, że do prania ręcznego najbardziej nadają się koce o mniejszych rozmiarach, np. koc camel, przeznaczony na łóżko jednoosobowe. Większe koce będą nam sprawiały problemy w trakcie prania.

W trakcie prania ręcznego możesz napotkać drobne kłopoty jak:

 • trudności z wypłukaniem detergentów, w tym płynu do prania i do płukania;
 • problemy z dokładnym odsączeniem wody z koca;
 • ryzyko rozciągnięcia koca w trakcie suszenia (jest on mokry więc włókna mogą się rozciągać w przypadku nieprawidłowego suszenia);
 • okres schnięcia jest dość długi, nie możemy koca wywirować.

Pranie koca w pralce

W przypadku większości koców pranie w pralce jest na szczęście dozwolone. Musimy jednak uważać na program, z którego korzystamy. Nie wybierajmy programu do prania codziennego, gdyż może ono uszkodzić włókna koca. Takie ustawienia są możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy koc poliestrowy. Materiał ten jest dość wytrzymały i z pewnością nic mu się nie stanie po takim praniu.

Najlepszym wyborem będzie program "delikatny" lub ten związany z praniem ręcznym. Tutaj kluczowe znaczenie mają takie czynniki jak temperatura, zastosowane środki piorące czy szybkość wirowania. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego używajmy płynu do prania zamiast proszku. Dodatkowe zastosowanie płynu zmiękczającego wpłynie na miękkość koca, a w niektórych sytuacjach pomoże w przywróceniu jego przyjemnej struktury.

Pranie koca w pralce jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Pamiętajmy jednak, aby nie dopuszczać w trakcie prania do wirowania na zbyt wysokich obrotach. Polecamy delikatne wirowanie tj. do 400 obrotów.

Jednocześnie pierzmy koc osobno, bez innych ubrań, ręczników czy pościeli. Koce są zwykle dużych rozmiarów, a nasiąknięte wodą mogą przekroczyć wsad pralki i po prostu ją uszkodzić. Wówczas konieczne będzie pranie ręczne lub oddanie koca do pralni.

W jakiej temperaturze prać koc w pralce?

Wszystko zależy od materiału. Koc poliestrowy możemy prać w 40, a nawet w 60 stopniach i nic nie powinno się z nim stać. Pozostałe koce wymagają delikatniejszego traktowania. Dodatkowo warto upewnić się, jaki sposób prania zaleca producent. Jednak w zdecydowanej większości koce powinniśmy prać w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni, optymalnie w 30 stopniach - jeśli mamy do czynienia z lekkimi zabrudzeniami.

Przy okazji temperatury warto wspomnieć o częstotliwości prania koca. Jeśli jest on przez nas często używany, np. śpimy pod nim lub przykrywamy się nim w trakcie czytania książki - powinniśmy prać go przynajmniej raz w tygodniu. W sytuacji gdy wykorzystujemy koc jako narzutę, optymalną częstotliwością będzie raz w miesiącu - nie rzadziej.

A może oddać koc do pralni?

Na rynku dostępne są koce puchate, np. koc narzuta włochacz, który ciężko byłoby wyprać ręcznie. Producent zaleca pranie go w temperaturze 30 stopni, dlatego można wykorzystać pralkę automatyczną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oddać koc do pralni. Ten sposób czyszczenia koca jest bezpieczny i dobrany do rodzaju materiału oraz stopnia zabrudzeń. Dzięki temu mamy pewność, że koc po praniu nadal będzie miękki i przyjemny w dotyku. Oddanie koca do pralni polecamy wtedy, gdy sam producent zaleca taki sposób prania lub gdy posiadamy pralkę ze zbyt małym wsadem.

Pranie koca - podstawowe zasady

Wiesz już, kiedy prać koc ręcznie, w pralce lub oddać do pralni. Sposób czyszczenia odbije się na trwałości Twojego koca i jego miękkości. Zobacz więc krótkie podsumowanie na temat tego, w jaki sposób prać koc. Jeśli zastosujesz się do tych rad, masz pewność, że na długo pozostanie on puszysty i miły dla Twojej skóry.

 • pierz koc w niskich temperaturach, najlepiej używaj do tego letniej wody;
 • stosuj delikatne środki piorące, używaj płynu zamiast proszku do prania;
 • dodawaj płyn zmiękczający do płukania, aby zachować miękkość koca;
 • pierz koc oddzielnie w pralce, aby został lepiej wypłukany z detergentów;
 • unikaj wirowania na wysokich obrotach, wystarczy 400 obrotów na minutę;
 • susz koc na płasko, tak aby włókna się nie rozciągnęły;
 • wywieś koc na świeżym powietrzu, nie używaj do jego suszenia suszarki bębnowej.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Odbiór w Punkcie (Orlen, Żabka, Fresh, RUCH, placówka PP, automat PP)) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium