Nie da się ukryć - niektóre koce po niedopasowanym praniu mechacą się i tracą swoją miękkość. Jeśli nasz koc wymaga czyszczenia, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić oznaczenia na metce od producenta. Sposób prania, tj. temperatura czy dobór detergentu zależy bowiem od materiału, z którego wykonany jest koc. Jak więc prać koc, aby zachować jego pierwotną miękkość? Sprawdźmy.
Ręczne pranie koca
Niektóre koce wymagają prania ręcznego. Zwykle wykonane są one z delikatnych materiałów, których włókna szybko się niszczą pod wpływem wysokiej temperatury. Takie ręczne pranie koca jest bezpieczne i wydłuża okres jego użytkowania. Dodatkowo sprawia, że koc pozostanie miękki i miły w dotyku.
Jednocześnie pamiętajmy, że w przypadku ręcznego prania również trzeba uważać. Nie polecamy korzystania z klasycznego proszku do prania. Może on wnikać w strukturę włókien i niszczyć je. Dużo lepszym sposobem będzie skorzystanie z płynu do prania oraz zastosowanie środka zmiękczającego. Warto dodać, że do prania ręcznego najbardziej nadają się koce o mniejszych rozmiarach, np. koc camel, przeznaczony na łóżko jednoosobowe. Większe koce będą nam sprawiały problemy w trakcie prania.
W trakcie prania ręcznego możesz napotkać drobne kłopoty jak:
- trudności z wypłukaniem detergentów, w tym płynu do prania i do płukania;
- problemy z dokładnym odsączeniem wody z koca;
- ryzyko rozciągnięcia koca w trakcie suszenia (jest on mokry więc włókna mogą się rozciągać w przypadku nieprawidłowego suszenia);
- okres schnięcia jest dość długi, nie możemy koca wywirować.
Pranie koca w pralce
W przypadku większości koców pranie w pralce jest na szczęście dozwolone. Musimy jednak uważać na program, z którego korzystamy. Nie wybierajmy programu do prania codziennego, gdyż może ono uszkodzić włókna koca. Takie ustawienia są możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy koc poliestrowy. Materiał ten jest dość wytrzymały i z pewnością nic mu się nie stanie po takim praniu.
Najlepszym wyborem będzie program "delikatny" lub ten związany z praniem ręcznym. Tutaj kluczowe znaczenie mają takie czynniki jak temperatura, zastosowane środki piorące czy szybkość wirowania. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego używajmy płynu do prania zamiast proszku. Dodatkowe zastosowanie płynu zmiękczającego wpłynie na miękkość koca, a w niektórych sytuacjach pomoże w przywróceniu jego przyjemnej struktury.
Pranie koca w pralce jest znacznie wygodniejsze i szybsze. Pamiętajmy jednak, aby nie dopuszczać w trakcie prania do wirowania na zbyt wysokich obrotach. Polecamy delikatne wirowanie tj. do 400 obrotów.
Jednocześnie pierzmy koc osobno, bez innych ubrań, ręczników czy pościeli. Koce są zwykle dużych rozmiarów, a nasiąknięte wodą mogą przekroczyć wsad pralki i po prostu ją uszkodzić. Wówczas konieczne będzie pranie ręczne lub oddanie koca do pralni.
W jakiej temperaturze prać koc w pralce?
Wszystko zależy od materiału. Koc poliestrowy możemy prać w 40, a nawet w 60 stopniach i nic nie powinno się z nim stać. Pozostałe koce wymagają delikatniejszego traktowania. Dodatkowo warto upewnić się, jaki sposób prania zaleca producent. Jednak w zdecydowanej większości koce powinniśmy prać w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni, optymalnie w 30 stopniach - jeśli mamy do czynienia z lekkimi zabrudzeniami.
Przy okazji temperatury warto wspomnieć o częstotliwości prania koca. Jeśli jest on przez nas często używany, np. śpimy pod nim lub przykrywamy się nim w trakcie czytania książki - powinniśmy prać go przynajmniej raz w tygodniu. W sytuacji gdy wykorzystujemy koc jako narzutę, optymalną częstotliwością będzie raz w miesiącu - nie rzadziej.
A może oddać koc do pralni?
Na rynku dostępne są koce puchate, np. koc narzuta włochacz, który ciężko byłoby wyprać ręcznie. Producent zaleca pranie go w temperaturze 30 stopni, dlatego można wykorzystać pralkę automatyczną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby oddać koc do pralni. Ten sposób czyszczenia koca jest bezpieczny i dobrany do rodzaju materiału oraz stopnia zabrudzeń. Dzięki temu mamy pewność, że koc po praniu nadal będzie miękki i przyjemny w dotyku. Oddanie koca do pralni polecamy wtedy, gdy sam producent zaleca taki sposób prania lub gdy posiadamy pralkę ze zbyt małym wsadem.
Pranie koca - podstawowe zasady
Wiesz już, kiedy prać koc ręcznie, w pralce lub oddać do pralni. Sposób czyszczenia odbije się na trwałości Twojego koca i jego miękkości. Zobacz więc krótkie podsumowanie na temat tego, w jaki sposób prać koc. Jeśli zastosujesz się do tych rad, masz pewność, że na długo pozostanie on puszysty i miły dla Twojej skóry.
- pierz koc w niskich temperaturach, najlepiej używaj do tego letniej wody;
- stosuj delikatne środki piorące, używaj płynu zamiast proszku do prania;
- dodawaj płyn zmiękczający do płukania, aby zachować miękkość koca;
- pierz koc oddzielnie w pralce, aby został lepiej wypłukany z detergentów;
- unikaj wirowania na wysokich obrotach, wystarczy 400 obrotów na minutę;
- susz koc na płasko, tak aby włókna się nie rozciągnęły;
- wywieś koc na świeżym powietrzu, nie używaj do jego suszenia suszarki bębnowej.