Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jak prać koc, czyli jak skutecznie wyprać koc w domu?

Jak prać koc, czyli jak skutecznie wyprać koc w domu?

Letni dzień, słońce ogrzewające skórę, zapach drzew i jezioro – leżysz i zanurzasz się w tych dźwiękach oraz widokach. Pobudzasz już swoją wyobraźnię? A może chłodny dzień, zapach deszczu, ciepła herbata, miękkie skarpety otulające stopy i kominek. W tych opisach scenerii idealnym dodatkiem będzie koc. Jest wręcz niezbędny, by jeszcze lepiej poczuć się w takich sceneriach.

Koce wykorzystujemy w różnych warunkach, a co za tym idzie bezwzględnie potrzebują pielęgnacji, częściej lub rzadziej w zależności od pory roku i oczywiście mechanicznych zabrudzeń. Narażone są one na wiele zabrudzeń, jakimi mogą być jedzenie, napoje, pot, olejki, kremy i właśnie dlatego ważne jest odpowiednio częste pranie koca. Mimo to, nie są ciężkie w utrzymaniu. Ważne jest stosowanie się do odpowiedniej techniki do odpowiedniego materiału koca, aby móc zapewnić długi czas użytkowania. Skorzystaj z naszego artykułu, aby wiedzieć jak odpowiednio pielęgnować i prać koc, bez względu na jego rodzaj. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania: Jak przywrócić puszystość koca? W jakiej temperaturze prać koc? Jak wyprać koc? Jak prać koc wełniany i jak prać koc typu włochacz? I wiele innych ciekawych wskazówek, które będą dla Ciebie niezbędne, by zadbać o koce.

Pranie koca w pralce

Koce można prać w pralce, jeśli na etykiecie o pielęgnacji jest do tego wskazanie, że jest to bezpieczne. Zalecane jest pranie bez innych ubrań, ręczników czy pościeli. Koce są zwykle dużych rozmiarów i mogą przekroczyć wsad pralki, przez co niestety ich pranie może ją uszkodzić. 

Niektóre koce mają możliwość prania tylko chemicznego, ale jeśli jest możliwość prania koca w pralce, to w opisie naszego artykułu znajdziesz krok po kroku, jak możesz to zrobić. Jedną główną zasadą jest zapoznanie się z instrukcją producenta, co rozwieje wszelkie wątpliwości: jak wyprać koc?

Krok 1. Upewnij się, że koc zmieści się w pralce. Pranie koców w pralce automatycznej jest proste, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. W zależności od rozmiaru koca, który pierzesz, możesz mieć problem z dopasowaniem go do pralki. Jeśli Twój koc jest zbyt duży, aby zmieścić się w standardowej pralce lub jest wykonany ze szczególnie delikatnego materiału, upierz go ręcznie (w dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji o tej metodzie prania). Przed praniem koca w pralce, wytrzep go, aby usunąć wszelki brud i kurz.

Krok 2. Szybki test kolorów – jak wyprać koc. Jeśli pierwszy raz pierzesz koc, to dobrym pomysłem będzie szybkie sprawdzenie, czy barwnik użyty do barwienia koca będzie barwił w pralce. Namocz więc kolorową część koca w chłodnej wodzie na kilka minut, następnie przetrzyj koc kawałkiem zwykłego białego materiału lub ręcznikiem papierowym, aby sprawdzić, czy koc oddaje kolor, barwi. Jeśli koc znacząco barwi, to zachęcamy do prania ręcznego. Unikaj pierwszego prania z innymi tekstyliami.

Krok 3. Wybierz delikatny program i niską temperaturę wody przy praniu koca. Zastanawiasz się jaki program ustawić, by wyprać koc? Ważne jest, by używać najdelikatniejszego programu w pralce. Pralki piorą tekstylia poprzez pracę bębna, który wywołująć ocieranie się i wygniatanie ubrań usuwa z nich zabrudzenia - dlatego tak skutecznie usuwają zabrudzenia. Wadą tego jest to, że wirowanie, bicie, mieszanie może rozciągnąć koc i sprawić, że koc będzie wyglądał gorzej niż przed praniem. Gorąca woda przy praniu może wpłynąć obkurczająco na nici i spowodować wypłukiwanie się barwnika. Miej świadomość i chroń swój koc przed uszkodzeniami i przebarwieniami.

Krok 4. Detergenty. Bardzo ważne jest użycie delikatnych, łagodnych detergentów. Niewielką ilość należy wlać do pralki przed włożeniem koca. W ten sposób pozwolimy, by detergent rozproszył się równomiernie w wodzie, tworząc delikatny roztwór piorący. Zapobiec wylaniu detergentu bezpośrednio na koc. 1/4 nakrętki detergentu to wystarczająca ilość, by delikatnie wyprać koc. Dobrą praktyką jest załadowanie pralki kocem równomiernie. Warto rozłożyć go w pralce równomiernie, nie wkładaj koca ułożonego „w kosteczkę”.

Krok 5. Możesz pozwolić na pełen cykl prania, jeśli koc jest wykonany z wytrzymałego materiału. Można jednak również wyjąć go i odsączyć wodę przed trybem wirowania. Takie zasady dotyczą delikatnych i naturalnych tkanin, takich jak wełna, puchowe koce. Nie ma potrzeby, by poddawać je pełnemu cyklowi prania - płukania i wirowania. Warte zapamiętania jest to, by jak najszybciej wyjąć po praniu koc z pralki. Jeśli tak się nie zdarzy, to istnieje duża szansa, że koc będzie rozciągnięty lub uszkodzony. Koce, które bez problemu można prać w pralce są wykonane z materiału takiego jak: bawełna, materiały syntetyczne (poliester, nylon). 

Pranie koca ręcznie

Wrzucenie koca do pralki to najszybsza i najprostsza z metod prania. Są jednak takie rodzaje, których pranie w automatycznej pralce narażają je na zniszczenia. Kolory mogą blaknąć, a niektóre tkaniny kurczyć się i ulegać uszkodzeniom. W takich sytuacjach zalecane jest pranie ręczne. Poniżej przedstawiamy kroki, jakich należy się trzymać przy praniu koca ręcznie.

Krok 1. Pojemnik napełnij zimną wodą z dodatkiem płynnego detergentu. Upewnij się, by wszystko było dokładnie wymieszane.

Krok 2. Zanurz koc pod wodą w pojemniku i ugniataj go. Możesz użyć delikatnej szczotki, jeśli są jakieś mocniejsze zabrudzenia.

 Krok 3. Po dokładnym wyczyszczeniu koca wyjmij go i wyciśnij nadmiar wody. Ważne, by go nie wyżymać, ponieważ może spowodować to zniekształcenie koca.

Krok. 4. Powtórz krok pierwszy, drugi i trzeci, aż nie będzie śladu detergentu. Używaj czystej wody przy tym kroku.

Krok 5. Następnym krokiem po wyciśnięciu wody z koca będzie umieszczenie go między dwoma suchymi ręcznikami, aby „oddał” więcej wody. Ten krok przyspieszy suszenie.

Krok 6. Powieś koc do wyschnięcia, tak by zachował swój kształt.

Takie ręczne pranie koca jest bezpieczne i wydłuża okres jego użytkowania. Dodatkowo sprawia, że koc pozostanie miękki i miły w dotyku. Warto także dodać, że do prania ręcznego najbardziej nadają się koce o mniejszym rozmiarze, takie jak koce dla dzieci.

Pranie koca w pralni

Łatwo jest oddać koc do pralni. Masz gwarancję dokładnego wyprania. Wybór pralni to najczęstszy krok, gdy posiada się duże, nieporęczne w tradycyjnym praniu koce. (dużych gabarytów, które nie mieszczą się w domowej pralce) oraz takie, które wymagają indywidualnego podejścia. Przykładem takich koców są koce wełniane, lniane czy elektryczne. W takim miejscu jak pralnia chemiczna zaopiekują się Twoim kocem i będziesz zadowolony z takiej usługi.

Kiedy koce wymagają pomocy specjalisty? Kiedy nie mogą być prane w wodzie lub nie mieszczą się w domowej pralce. Pralnia chemiczna posiada specjalne urządzenia oraz wszelkie niezbędne środki czystości, które są wymagane, by pozbyć się zabrudzeń, nawet bez użycia kropli wody.

Warto nadmienić jednak o cenie takiej usługi. Po zapoznaniu się z ofertami jakimi dysponują pralnie, cena prania koca w pralni wynosi: od 30 zł. Ostateczna wycena prania koca uzależniona jest od wielu czynników, dlatego warto porównać propozycję kilku pralni z naszej okolicy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego ile może ważyć nasiąknięty koc, dlatego przed praniem dobrze zastanów się czy wizyta w pralni nie będzie lepszym rozwiązaniem. 

W jakich temperaturach prać i suszyć koc?

To jaki wybrać sposób na pranie koca zależy głównie od materiału z jakiego został wykonany. Teraz postaramy się właśnie na tej podstawie przedstawić kilka najkorzystniejszych i najwygodniejszych rozwiązań. 

Koc bawełniany, najczęściej można prać w pralce w temperaturze ok. 30-40 stopni Celsjusza lub zgodnie z zaleceniami, jakie znajdują się na etykiecie producenta. Suszenie takiego koca powinno odbywać się zgodnie z instrukcją. Jeśli Twój koc był już prany i szukasz ogólnej informacji dotyczącej suszenia koca bawełnianego to możesz wrzucić taki koc do suszarki bębnowej z niską temperaturą lub rozwiesić na suszarce, by  wysechł naturalnie na świeżym powietrzu.

Koc wełniany wymaga delikatnego podejścia. Zaleca się pranie w zimnej wodzie lub do temperatury maksymalnie 30 stopni Celsjusza, ponieważ w wyższych temperaturach wełna może się zdeformować lub skurczyć. Absolutnie odradzamy wkładania wełnianego koca do suszarki, ponieważ grozi to sfilcowaniem się materiału, skurczeniem i  zmatowieniu. Zamiast tego rozłóż koc na płasko (na płaskiej powierzchni) i przekręcaj co jakiś czas na drugą stronę. Suszenie takiego rodzaju koca to długotrwały proces, może zająć nawet 24 godziny.

Poliestrowy koc można prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Jednak przy tego typu materiałach zaleca się postępować zgodnie z etykietą producenta. Podczas suszenia również powinno się postępować według zaleceń producenta, ale taki rodzaj tkaniny nadaje się, aby skorzystać z suszarki bębnowej.

Szlachetny materiał, jakim jest jedwab, zapewnia kocom delikatność jednak wiąże się z tym zalecenie prania ręcznego. Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie w pralce to użyj delikatnego programu w funkcjach pralki oraz zimnej wody.

Wśród różnych rodzajów kocy na rynku można znaleźć puchate okazy jak na przykład koc typu włochacz. Tu pranie ręczne będzie bardzo trudną sprawą. Jak wcześniej wspomnieliśmy, ten rodzaj koca osiąga dużą wagę po namoczeniu wodą. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że koc będzie miękki i przyjemny w dotyku. Zatem warto sięgnąć po tę opcję, gdy producent zaleca lub gdy posiadamy pralkę, która może pomieścić takiej objętości koc.

W jakiej temperaturze prać koc? Należy zawsze sprawdzać informację na etykiecie, ponieważ znajdują się tam instrukcje dotyczące prania. Jeśli jednak będziesz miał wątpliwości możesz skorzystać z usług pralni chemicznych, które specjalizują się w praniu wielu rodzajów materiału.

Na rynku dostępne są koce typu włochacz, które są ostatnio bardzo modnym elementem wnętrzarskim. Taki koc ciężko byłoby wyprać ręcznie dlatego producent zaleca pranie go w temperaturze 30 stopni.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z koca?

Pierwszym krokiem, który zalecamy to będzie wyprasowanie z użyciem gorącej pary, jeśli jest taka możliwość dla tkaniny, z jakiej wykonany jest koc. Kolejnym może być przewietrzenie koca na świeżym powietrzu, czy to zimą, czy latem. Możesz także zastosować olejek sosnowy podczas prania. Taki olejek może usunąć plamy i zarodniki pleśni, co ewidentnie pomoże pozbyć się przykrego zapachu. Najczęściej spotykanym sposobem jest dodanie sody oczyszczonej do proszku do prania lub octu. Te wszechstronne specyfiki pozwolą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. I oczywista oczywistość - nie zostawiaj prania w pralce, od razu po zakończeniu programu wywieś pranie lub wysusz od razu w suszarce bębnowej. Jeśli zawiodą już wszelkie domowe sposoby zalecamy oddać koc do pralni, stamtąd z pewnością wróci piękny i pachnący.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT 24/7 ) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium