Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

Wietrzenie pościeli – jak zrobić to dobrze?

Wietrzenie pościeli – jak zrobić to dobrze?

Na czym polega i co daje wietrzenie pościeli?

Wietrzenie pościeli polega na wystawieniu kołder i poduszek na działanie świeżego powietrza przez minimum 30 minut. Co daje wietrzenie pościeli? Przede wszystkim pomaga ją wysuszyć. Wilgoć wynikająca z pocenia się skóry podczas snu wnika w głąb włókien i sprzyja namnażaniu roztoczy. Ale czy wietrzenie pościeli ma sens, gdy często zmieniasz poszewki? Jak najbardziej, ponieważ roztocza wnikają też głęboko w pierzynę, którą pierze się zdecydowanie rzadziej! 

Kiedy wietrzyć pościel?

Czy wiesz, kiedy wietrzyć pościel? Aby proces wietrzenia, a właściwie suszenia pościeli miał sens, powietrze na zewnątrz musi być czyste i suche. Najlepiej więc wywiesić kołdry i poduszki na balustradzie albo ułożyć je na krzesłach wystawionych na podwórko w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Wietrzenie pościeli na dworze musi sprawić, że będzie ona odświeżona, pachnąca, ale przede wszystkim sucha. Dlatego też nie wietrzy się jej w wilgotne i pochmurne dni albo tuż po deszczu. Wiedząc, jak wietrzyć pościel, możesz skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów w jej wnętrzu! Zobacz, kiedy najlepiej wietrzyć pościel – czy pora roku ma znaczenie?

Wietrzenie pościeli latem - czy można wietrzyć pościel w słońcu?

Lato i upały na dworze to idealna zachęta, aby po odprężającej nocy w wolny sobotni ranek wystawić swoje kołdry i poduszki na zewnątrz. Czy można wietrzyć pościel na słońcu? Promienie słońca przede wszystkim szybko dosuszają tkaninę, tworząc w niej niekorzystne warunki dla rozwoju roztoczy. Ale wietrzenie pościeli latem sprawia też, dzięki słońcu, że istniejące już roztocza giną, co jest bardzo pozytywne. Jeśli więc zastanawiałeś się, czy wietrzyć pościel na słońcu, zdecydowanie pozbądź się wątpliwości. Unikaj jednak wystawiania jej w okresach pylenia drzew i krzewów, gdy masz w domu osoby uczulone na pyłki. Upewnij się też, czy sąsiad na podwórku obok nie pali liści w ogrodzie, aby pościel nie przesiąkła zapachem dymu. Wietrzenie pościeli w upały sprawia, że jest ona niezwykle pachnąca i przyjemnie jest się w niej zanurzyć! 

Wietrzenie pościeli na mrozie

Zimą również warto praktykować tę czynność. Wietrzenie pościeli na mrozie jest bardzo niekorzystne dla drobnoustrojów. Temperatury -10 stopni i niższe zabijają roztocza. Dodatkowo wietrzenie pościeli zimą jest dobrym pomysłem również dlatego, że powietrze jest wtedy bardzo suche i tkaniny szybko schną. Ile wietrzyć pościel na mrozie? W zupełności wystarczy 10-15 minut, aby pozbyć się roztoczy, a nie zamrozić pościeli. Wiedząc, jak długo wietrzyć pościel na mrozie unikasz rozczarowania w postaci zamrożonych na kamień poduszek, które trzeba będzie ogrzewać na kaloryferze! Pamiętaj też, aby nie wietrzyć pościeli w czasie gęstego smogu – mogą w niej wówczas osiadać uczulające, szkodliwe cząsteczki pyłów.

Jak często wietrzyć pościel w zależności od pogody?

Nie tylko długość procesu wietrzenia pościeli jest ważna, ale również częstotliwość. Zaleca się, aby robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie, by odświeżyć swoje kołdry i poduszki i zapobiec rozwijaniu się w nich drobnoustrojów. W ciepłe, suche lato lub w mroźną zimę można to robić codziennie. Jednak pogoda w naszej strefie klimatycznej nie zawsze ku temu zachęca. Wykorzystuj jednak każdy pogodny, słoneczny dzień w ciągu roku, kiedy nie pada deszcz, świeci ostre słońce, a powietrze jest czyste i przyjemne. Warto wiedzieć, ile czasu wietrzyć pościel i w jakich warunkach – dzięki temu można uskuteczniać korzystne dla zdrowia praktyki!  

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT 24/7 ) już od 222,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium